Když před deseti lety opouštěl Pražský hrad Václav Havel, loučily se s ním na summitu NATO v Praze celebrity světové politiky, na večírku v New Yorku mu Lou Reed hrál speciálně upravenou verzi Perfect Day a nejsilnější výrok, kterého se odcházející prezident dopustil, zněl: O milostech se nediskutuje, protože je to věc individuálního svědomí.

Václava Klause jako by mrzelo, že jeho odcházení nikoho viditelně moc netrápí. V průzkumech důvěryhodnosti se propadl na 26 procent, kam se jeho předchůdce nikdy nedostal, žádné pozvání na nějakou důstojnou zahraniční cestu na rozloučenou taky nepřišlo. Je to mrzuté, ale tak to na konci dlouhé kariéry politika v zásadě nevýznamné země, jakou je Česko, prostě asi chodí – tedy pokud nejste Václav Havel, že.

Václav Klaus se s tím viditelně smiřuje jen velmi těžko. Za měsíc už nebude prezidentem. Poprvé po třiadvaceti letech nebude mít vůbec žádnou funkci. Strašná představa.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru