Odstoupení papeže není běžnou událostí. Jan Pavel II. o možnosti ukončit papežskou službu také uvažoval. Nakonec se rozhodl setrvat a ukázal světu, že i utrpení a nemoc mají v životě člověka smysl. Benedikt XVI., který se letos dožívá 86 let a očividně mu v posledních měsících ubývalo sil, se rozhodl jinak a kardinálům včera oznámil, že odstupuje.

Jak charakterizovat papeže Benedikta XVI., od března opět Josepha kardinála Ratzingera?

Jde o muže s mimořádným intelektem a hlubokou vírou v Ježíše Krista. Motorem jeho přemýšlení je poznávat pravdu, hledat smysl života a celého světa. Více než dvě desetiletí stál vedle polského papeže Karola Wojtyly a vytvořil s ním nerozlučnou dvojici. V roce 2005 mu připadl úkol pokračovat jako nový papež. Nastoupit po charismatické osobě herce, básníka a sportovce Jana Pavla II. bylo náročné.

Papež je velkou duchovní autoritou, ale je také člověk, který si s sebou nese svou mentalitu, vzdělání a osobní zkušenosti. Ratzinger je mužem plachým, skromným a svůj čas tráví především studiem. Přesto se ujal nového úkolu s velkým odhodláním a učil se vystupovat před kamerami a setkávat se se zástupy lidí. Jednou poznamenal, že mu pomohlo, když si uvědomil, že lidé neoslavují jeho jako nějakou superstar, ale že vyjadřují úctu roli, kterou jako papež ve světě představuje: ukazovat na Boha, doprovázet lidstvo v hledání pravdy, lásky a smyslu lidské existence.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru