Marie Benešová, Irena Pelikánová, Zlatuše Andělová, Jiří Přibáň, Jaroslav Fenyk. První jména kandidátů Miloše Zemana na funkce ústavních soudců jsou díky Respektu známa. Je to velmi zajímavá sestava, která nepochybně splňuje volání po co nejpestřejší sestavě Ústavního soudu. Sice to určitě dopadne o hodně jinak, jistý obrázek, jakým směrem se budou úvahy Miloše Zemana a Pavla Rychetského ubírat, si ovšem udělat lze. A je - inu, poněkud rozporuplný.

Prezidenta Zemana letos žádný důležitější úkol, než je obměna ústavních soudců, nečeká: už teď v Brně chybějí tři soudci, do konce roku bude třeba vyměnit dohromady hned osm "kusů".

Vzhledem k jistým historickým okolnostem roku 1993 lze každou sestavu Ústavního soudu považovat za osobní dílo prezidenta. Václav Havel tak měl "Kesslerův" soud, Václav Klaus "Rychetského" tribunál. Zeman je v nejpohodlnější pozici ze všech tří: Havel musel své adepty po vzniku Ústavního soudu složitě vyjednávat, aby prošli sněmovnou (Senát tehdy ještě nebyl) ovládanou koalicí ODS-lidovci-ODA. Proti Klausovi stál před deseti lety zjevně nepřátelsky naladěný Senát, který mu zamítal jedno jméno za druhým.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru