Při pohledu na propad evropské ekonomiky se svírá srdce. HDP jde dolů, nezaměstnanost roste a spotřeba vládní, firemní i soukromá - alespoň podle oficiálních čísel - klesá. Naděje na obrat jsou v nedohlednu, státy zápasí s enormními dluhy a nevýkonná ekonomika vyšší příjmy pro stát ani jednotlivce nezajistí.

Jenže jsou tu také další údaje, které možná skutečnou situaci vystihují lépe. Jestliže všichni mají spojenou krizi s chudobou a chudobu s nedostatkem potravy, pak Evropa zápasí naopak s pandemií obezity. V Itálii sice poprvé po dvaceti letech ubylo tlustých lidí; ale i tak tato země má 46 procent populace včetně dětí s nadváhou. Obdobně jsou na tom i další země v krizi. Nejobéznější jsou v Řecku, Španělsku i na Kypru, který jako další země "nutně potřebuje mezinárodní pomoc". Ani Česká republika v tomto trendu nezaostává a začíná usilovně budovat zdravotnická XXL centra pro ty, pod nimiž se prolamují nemocniční postele.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru