Končí-li Benedikt XVI. dnešním dnem po osmi letech svůj pontifikát, je namístě otázka, co po něm zůstane. Benedikt měl obtížnou roli. Nastupoval po Janu Pavlu II., který z papežské figury udělal globální, politickou figuru, zejména pak proto, že pochopil význam médií, skrze něž dokázal v symbolických aktech přenášet své charisma a s ním i zvěst víry.
Joseph Ratzinger naopak přicházel jako výsostný intelektuál, jemuž je přirozenější psát a přemýšlet než veřejně vystupovat a hrát mediální roli. Odcházející papež se snažil, přesto je jeho mediální výstup spíše rozpačitý a většina lidí si z něj bude pamatovat to, že Benedikt XVI. vrátil do liturgické praxe latinu a že za jeho působení naplno propukly všechny pedofilní skandály, jež kdy katolická církev snad měla.
A přesto je tu naděje, že po papeži intelektuálovi zůstane více než tato efemérní šmouha. Třeba jeho encykliky, které dnes, bohužel, nikdo nečte, ale k nimž se za pár let budeme moci vrátit jako ke skutečnému dílu, jež po papeži zůstalo, na rozdíl třeba od Jana Pavla II.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru