Končí-li Benedikt XVI. dnešním dnem po osmi letech svůj pontifikát, je namístě otázka, co po něm zůstane. Benedikt měl obtížnou roli. Nastupoval po Janu Pavlu II., který z papežské figury udělal globální, politickou figuru, zejména pak proto, že pochopil význam médií, skrze něž dokázal v symbolických aktech přenášet své charisma a s ním i zvěst víry.

Joseph Ratzinger naopak přicházel jako výsostný intelektuál, jemuž je přirozenější psát a přemýšlet než veřejně vystupovat a hrát mediální roli. Odcházející papež se snažil, přesto je jeho mediální výstup spíše rozpačitý a většina lidí si z něj bude pamatovat to, že Benedikt XVI. vrátil do liturgické praxe latinu a že za jeho působení naplno propukly všechny pedofilní skandály, jež kdy katolická církev snad měla.

A přesto je tu naděje, že po papeži intelektuálovi zůstane více než tato efemérní šmouha. Třeba jeho encykliky, které dnes, bohužel, nikdo nečte, ale k nimž se za pár let budeme moci vrátit jako ke skutečnému dílu, jež po papeži zůstalo, na rozdíl třeba od Jana Pavla II.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru