Kdo znáte seriál IT crowd nebo jste kdykoli volali počítačový servis, víte, že nejčastější věta, kterou od počítačových expertů můžete slyšet, zní asi takto: zkuste to vypnout a zase zapnout. Prostě restartujte! A tady je ta zajímavá věc: i počítačové programy se zasekávají.

Programy jsou čistá racionalita, matematické algoritmy, nuly a jedničky, žádné emoce, žádné inkonzistence, žádná psychologie, žádné filozofické názory, žádné animal spirits... nic. Nic než logika. A přes to všechno se systém čas od času zhroutí a je potřeba jej restartovat. Tedy přesněji řečeno: na chvíli funkčně uvést v nefunkčnost.

Za poznání na smrt

Že se cosi podobného může čas od času stát nejen v počítači, ale i v celé společnosti, staří dobře věděli. A my jsme zapomněli.

Ve Starém zákoně měli nařízení, které ekonomiku společnosti takto rebootovalo jednou za 49 let. Tento cyklus zhruba odpovídá Kondratěvovým dlouhým cyklům, které trvají kolem padesáti let (ve zkratce, ekonomický vývoj není plynulý, ale postupuje ve skocích). Tuto tendenci v ekonomice nezávisle na sobě našli ještě dva holandští ekonomové na začátku minulého století, ale protože se nikdo moc neobtěžoval jejich práci přeložit do jakéhokoli světového jazyka, svět jim poděkoval až posmrtně. To Kondratěvovi se přihodil horší osud, jeho zjištění nějak naštvalo sovětskou diktaturu, a protože neodvolal, poslali jej do gulagu na smrt.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se