Během století škola monopolizovala vzdělávání v moderní společnosti. Díky tomu se podařilo dosáhnout obrovského pokroku v oblasti technologického vývoje, v průmyslu, ale také občanské společnosti, stejně jako došlo k neuvěřitelnému obohacení osobního života. Paradoxně právě to, co stojí za historickými zásluhami školy, ji nyní staví do zorného úhlu zdravé skepse. Zdá se, že jsme to s monopolem školy poněkud přehnali. Vzdělání se míjí s potřebami praxe, děti se ve školách nudí. Proč se to stalo a co s tím?

Návrat přirozeného vzdělávání

Škola, alespoň v našich kulturních podmínkách, dosáhla úplné vlády nad vzděláním, protipólu ke stavu přírodních národů, u nichž vzdělání probíhá výhradně v běžném kontaktu se světem okolo. Ukazuje se přitom, že ani jeden extrém není žádoucí, chceme-li takové vzdělání, které je pro rozvoj současné společnosti optimální. Zatímco v případě přirozeného "vzdělání životem" nutně dochází ke zdlouhavému opakování a ohledávání téhož, co už někdo před námi ohledal a popsal, v případě monopolu školy nad vzděláním dochází k tomu, že vzdělávání probíhá výhradně tak, že se člověk učí jen z toho, co už bylo někdy dříve někým jiným popsáno. Problém současnosti nespočívá v tom, že se vzdělávání nedostává v šíři a intenzitě, v jaké by mělo. To dnešní škola umí dobře. Její současný problém spočívá v omezování přirozeného poznání, ohledávání, zkoušení, prostě získávání vlastních zkušeností, které nejsou předem vymezeny a přežvýkány do poněkud odcizené a zbytečně syntetické podoby.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru