Během století škola monopolizovala vzdělávání v moderní společnosti. Díky tomu se podařilo dosáhnout obrovského pokroku v oblasti technologického vývoje, v průmyslu, ale také občanské společnosti, stejně jako došlo k neuvěřitelnému obohacení osobního života. Paradoxně právě to, co stojí za historickými zásluhami školy, ji nyní staví do zorného úhlu zdravé skepse. Zdá se, že jsme to s monopolem školy poněkud přehnali. Vzdělání se míjí s potřebami praxe, děti se ve školách nudí. Proč se to stalo a co s tím?
Návrat přirozeného vzdělávání
Škola, alespoň v našich kulturních podmínkách, dosáhla úplné vlády nad vzděláním, protipólu ke stavu přírodních národů, u nichž vzdělání probíhá výhradně v běžném kontaktu se světem okolo. Ukazuje se přitom, že ani jeden extrém není žádoucí, chceme-li takové vzdělání, které je pro rozvoj současné společnosti optimální. Zatímco v případě přirozeného "vzdělání životem" nutně dochází ke zdlouhavému opakování a ohledávání téhož, co už někdo před námi ohledal a popsal, v případě monopolu školy nad vzděláním dochází k tomu, že vzdělávání probíhá výhradně tak, že se člověk učí jen z toho, co už bylo někdy dříve někým jiným popsáno. Problém současnosti nespočívá v tom, že se vzdělávání nedostává v šíři a intenzitě, v jaké by mělo. To dnešní škola umí dobře. Její současný problém spočívá v omezování přirozeného poznání, ohledávání, zkoušení, prostě získávání vlastních zkušeností, které nejsou předem vymezeny a přežvýkány do poněkud odcizené a zbytečně syntetické podoby.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru