Konkláve trvalo dvacet pět a půl hodiny. Když skončilo a když se konečně ze slavného komínku nad Sixtinskou kaplí vyvalil bílý kouř, svět ještě netušil, že papežem se stal Jorge Mario Bergoglio a že se podle všeho začne psát nová kapitola dějin katolické církve.

Po dvou dnech těžko hodnotit, faktem ale je, že nástup nového papeže provází mnoho nového - a nečekaného. Především jméno. Papežové minulých desetiletí si dávali velmi záležet, aby vybraným jménem navázali na své předchůdce a symbolizovali pokračování a kontinuitu. Po Janu XXIII. přišel Pavel VI., po něm Jan Pavel I. a pak Jan Pavel II. Po rezignaci Benedikta XVI. koloval vtip, že se nový papež bude nejspíše jmenovat Jan Pavel Benedikt I. Pokud tedy nový papež přijal jméno, jaké ještě nikdy nikdo předtím nepřijal - a jméno v židovství a křesťanství znamená program -, nelze situaci nevnímat jako vzkaz, že nový papež určitě nebude jen udržovatelem starých pořádků, kompromisním mostem k nějaké výrazné osobnosti budoucnosti.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru