Smutek a závist cítí český pozorovatel, když vidí energii, s jakou se Polsko prosazuje na mezinárodní scéně. Sedíte na konferenci ve Washingtonu, kde Američané mluví s respektem o velkorysých polských investicích do modernizace armády, a Walter Slocombe, který byl jako politický náměstek Pentagonu v letech 1994 až 2001 u rozšiřování NATO, dodá, že USA "v Evropě pravděpodobně nemají žádný důležitější bilaterální vztah, než je pevná americko-polská vazba".

A ani nestihnete řešit otázku, zda tím Slocombe myslel pouze kontinentální Evropu (protože co pak Británie?), když vás v New York Times zaujme text zahraničněpolitické komentátorky Judy Dempseyové, která upozorňuje na rostoucí váhu Polska v Evropské unii. Polsko je nejen vůdčí zemí Visegrádu, ale v rámci své strategie, aby bylo silným hráčem v evropské integraci, pracuje i na utužení "Výmarského trojúhelníku" Berlín-Paříž-Varšava.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru