Evropská unie se postavila ke Kypru nezvykle tvrdě. Třetí nejmenší ekonomika eurozóny je tlačena do nelehké volby. Buď sáhne na vklady střadatelů v bankách, nebo se vydá neprobádanou cestou neřízené bankovní paniky a pravděpodobného odchodu z eurozóny. V takovém případě by střadatelé tratili násobně více. Za tvrdostí Bruselu a MMF stojí přesvědčení, že eurozóna dokáže jakkoliv silný kyperský výbuch izolovat. To je v zásadě správná úvaha a Brusel v tuto chvíli jednoznačně tahá za delší provaz. Kyperský "eurexit" by ale pro eurozónu rozhodně nebyl zadarmo.

V čem je Kypr jiný a proč po něm trojka (MMF, EU a ECB) chce to, co po nikom jiném zatím nechtěla? V prvé řadě proto, že velikost tamního bankovního sektoru vůči ekonomice je násobně vyšší. Kypr kvůli tomu připomíná spíš Island než jakoukoliv evropskou periferní ekonomiku, s kterou měl zatím Brusel čest dojednávat záchranu. Na Kypru tak bankovní sektor žádá o pomoc v hodnotě celých 60 procent HDP. To by dostalo kyperskou vládu do svízelné situace. Veřejný dluh by vystřelil z dnešních 86 na skoro 150 procent HDP. MMF právem považoval takovou úroveň dluhu za neudržitelnou, a odmítl se takové mise zúčastnit.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru