Konečná dohoda Kypru s ,trojkou‘ není tak daleko od původních představ Bruselu a Mezinárodního měnového fondu. Ty původně chtěly zavřít dvě největší banky a sehnat přes 5 miliard eur na záchranu bankovního sektoru na depozitech největších vkladatelů (s úsporami nad 100 tisíc eur). Kypr se ale bál výrazného zdanění velkých zahraničích věřitelů, aby nepřišel o více než deset let budovanou pověst finančního centra (daňového ráje uvnitř EU).

Alternativní návrh kyperské vlády – uvalit na všechny malé i velké střadatele plošnou daň z vkladů – ale neprošel parlamentem kvůli značné nevoli běžných Kypřanů. Kypr se proto minulý týden snažil dohodnout alternativní řešení s Ruskem, které mělo logicky největší zájem na co nejnižším zdanění velkých depozitorů (řada z nich pochází právě z Ruska).

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru