Pokud vládou projde návrh premiéra Nečase na zrušení sKaret, zůstane nepříjemná pachuť, dvě stě padesát tisíc vydaných plastových kartiček a zřejmě i zásek ve státním rozpočtu v celkové výši až tři sta milionů korun.

A Česká spořitelna nutně bude mít pocit, že mít smlouvu se státem nemusí být až takové terno, což je mimochodem i dobrá lekce pro ostatní soukromé instituce.

Původní myšlenka přitom nebyla až tak úplně špatná. Zcela na počátku měli mít povinně kartu jen ti, u nichž hrozí zneužití sociálních dávek. Jenže to se dá obstarat i jiným způsobem: třeba „potravinovými lístky,“ které ostatně rovněž existují až na to, že i za ně lze koupit cokoliv, co by pod pojem potravina nezařadil ani zavilý liberál. Jenže pár desítek tisíc lidí, u nichž hrozí, že skutečně dávky zneužívají, by nikdy nedokázali „zaplatit“ projekt, který měl být původně zdarma. Respektive kdy měl náklady nést dodavatel.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru