Poprvé od roku 2004, kdy Česko vstoupilo do Evropské unie, vlaje nad Pražským hradem unijní prapor. Je to první důležitý symbol, kterým se prezident Miloš Zeman výrazně odlišuje od svého předchůdce, dávaje tím jasně najevo, že zahraniční politika nové hlavy státu bude mít dalších pět let silně pro-evropské zabarvení.

Symboly a gesta jsou kořením politiky, výrazem morálního postoje a politického přesvědčení, i když jejich praktický význam může být problematický. To, že Václav Klaus odmítal vyvěsit na Hradě vlajku EU, bylo výrazem silného Klausova protestu proti nadřazování Unie české suverenitě. V praxi ale šlo o prázdný truc, protože česká legislativa je s evropskou už natolik provázána, že má jen pramalý smysl tvářit se, že česká suverenita nemá s EU nic společného a že může klidně stát samostatně vedle té „pofiderní“, evropské.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru