Zpráva o překvapivém přebytku českého státního rozpočtu v prvním čtvrtletí nebyla jediným pozoruhodným údajem o finančním hospodaření našeho státu nedávných dní. Český statistický úřad totiž před Velikonocemi vydal zprávu o tom, jak vypadalo loňské hospodaření státu z pohledu evropských účetních pravidel. A ta nabízí velmi zajímavé čtení.

Lednová data o pokladním plnění státního rozpočtu (rozdílu mezi příjmy a výdaji státního rozpočtu) ukázala, že se loni schodek podařilo stlačit z předloňských 143 miliard na 101 miliard korun. Důležitější je však výsledek v "evropské metodice ESA", která zachycuje "skutečné" působení všech veřejných rozpočtů na hospodářství, oproštěné mimo jiné o postupy, které pokladní plnění zlepšují (třeba příjmy z prodeje majetku nebo odložení splatnosti faktur).

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru