Když ve zprávách slyším o tom, jak ve Spojených státech střílející děti zabíjejí rodiče a lidi kolem, tak popravdě nevím, jestli plakat, nebo se smát. Pokud si někdo myslí, že si střelnou zbraní zvýší své bezpečí, evidentně se mýlí. V souladu se zákony statistiky platí, že čím více zbraní je ve hře, tím vyšší je riziko, že dojde k jejich použití - ať už úmyslnému či neúmyslnému.

Naše firma kromě jiného zajišťuje zásah v místech vloupání, proto dobře vím, jak těžké je rozhodování, zda mají být hlídky v zásahových vozidlech ozbrojené. Na první pohled se může zdát, že ozbrojení hlídek, které mají za úkol eliminovat pachatele, je rozumným požadavkem. Přesto tvrdím, že tomu tak není. Když se totiž vžijete do role strážce, který v noční hodině vyruší zloděje při práci, určitě vám dojde, že začnou pracovat nervy na obou stranách.

Pokud někdo v takové situaci drží v ruce zbraň, riziko jejího použití prudce stoupá. Proto zastávám názor, že je lepší, aby strážci zásahových jednotek neměli zbraň. Klesá tak nebezpečí, že pachatel, kterému selžou nervy, vystřelí. Většina pachatelů totiž přišla pouze krást, nikoliv vraždit.

I ten nejhloupější zloděj ví, že pokud je stíhán za majetkovou trestnou činnost, nebude případný trest tak vážný, jako kdyby při svém činu někoho zabil. Pokud na něj ale strážce namíří zbraň, může snadno podlehnout pudu sebezáchovy a vystřelit. Zloději totiž na rozdíl od strážných neprocházejí tréninkem a psychotesty. Paradoxně je kvůli tomuto mechanismu ozbrojený strážný vystaven vyššímu riziku zastřelení než strážný, který zbraň nemá.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru