Největší a nejlepší revolucí, kterou jsem v životě zažil, je Evropská unie, prohlásil světoznámý spisovatel Miguel Tavares minulý týden na mezinárodním Festivalu spisovatelů Praha, jehož tématem byl zrod národů a revoluce. Poměrně potěšující zpráva právě v době, kdy mají mnozí tendenci pověsit evropskou integraci na hřebík.

Revoluce nemusí být vždy krvavá ani pouličně dramatická, ani závratně rychlá - může být mírová, poklidná a postupná - a přitom revolučně změnit způsob našeho života i smýšlení. Hlavní myšlenkou evropské integrace je jakási parafráze hesla šedesátých let "make love, not war", a to "make trade, not war", tedy česky: věnujte se obchodu, nikoli válce. Cíle tedy byly dva: obchod a mír. S tím, že obchodování bylo prostředkem, tedy podřízeným cílem míru. Kdo spolu obchoduje, neválčí.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru