Výsledek českého i německého HDP v prvním čtvrtletí leckoho nepříjemně překvapil. Německo přešlapovalo na místě, zatímco Česko se propadlo o 0,8 procenta. Přitom ať již v případě české, tak německé ekonomiky čísla z průmyslu, maloobchodu a koneckonců i zahraničního obchodu vykazovala (mezikvartální) zlepšení. Kde je tedy chyba? Za optickým klamem může být výrazný propad dovozních cen, který papírově dobrý zahraniční obchod postavil do horšího světla.

Nemáme sice k dispozici strukturu HDP, přesto již dnes lze leccos zajímavého vyčíst z doprovodných komentářů statistických úřadů. Ty se tentokrát v Česku a Německu velmi podobají. Podle nich byl jednou z největších zátěží pro obě dvě ekonomiky na začátku roku zahraniční obchod. Bilance zahraničního obchodu se přitom v obou dvou ekonomikách v prvním čtvrtletí vylepšila. V Česku sezonně očištěná bilance zahraničního obchodu rostla mezikvartálně o tři procenta a v Německu dokonce o devět.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru