Spor o profesorství Martina C. Putny je závažnější, než většina právníků a komentátorů soudí. Nejde jen o ústavní pravomoci prezidenta, ale o základní civilizační hodnoty, na kterých stojí tento stát.

Václav Havel kdysi řekl, že prezidenta potřebujeme ani ne tak kvůli jeho konkrétním pravomocím (tu či onu pravomoc by mohla převzít vláda nebo parlament, soudcovská či akademická samospráva), ale proto, že prezident určitým způsobem ztělesňuje hodnoty státu; funguje jako jakýsi společenský kompas. Zeman si v tomto směru nestojí dobře. Po alkoholickém extempore nad korunovačními klenoty nám kauza Putna zavdává další důvod k obavám, že hodnoty, které ztělesňuje, jsou rozkladné, nebo dokonce nebezpečné.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru