Posledních pět let je slovo krize jedním z nejpoužívanějších ekonomických výrazů. Problémy, jež odstartovaly na americkém trhu nemovitostí, se jako lavina celosvětově rozšířily a na své pouti napáchaly hodně škod, včetně ztrát mnoha pracovních míst a úspor občanů.

Mé pozvání přijet do Melbourne a diskutovat toto téma před kamerou přijal profesor Warwick McKibbin z Australské národní univerzity. Jako člen bankovní rady Australské centrální banky (do poloviny roku 2011) přímo spolurozhodoval o řešeních ekonomické krize (a nutno dodat, že Austrálie byla jedinou vysoko-příjmovou zemí, která se vyhnula recesi). Ale je i špičkovým akademickým ekonomem, jenž je spoluautorem vlivného Taylorova pravidla měnové politiky a jehož G-cubed model používá mnoho předních centrálních bank a mezinárodních institucí.

Ekonomix Jana Libicha

Mnoho lidí kritizuje ekonomii za odtržení od skutečného světa, za budování nerealistických modelů. V této rubrice se pokouším ukázat, že akademický výzkum může být velmi užitečný pro celou společnost, a to nejen rozhodování politiků a aplikovaných ekonomů, ale také ostatních občanů. Mým cílem je psát tak, aby i složité problémy byly pochopitelné pro každého čtenáře a zároveň zábavné. Budu přinášet různorodá zjištění ekonomického výzkumu, vysvětlovat jejich souvislost s reálnou ekonomikou, a předestírat, jak mohou mít pozitivní vliv na život každého z nás.

Rubriku Ekonomix najdete ZDE

V následujícím video-rozhovoru profesor McKibbin nabízí fascinující shrnutí nedávné krize. Nejprve pátrá po jejích příčinách. Jeho pouť vede od Asijské krize v období 1997-98, přes světovou nerovnováhu v tocích kapitálu způsobující salda běžných účtů i málo známé demografické faktory. Dotýká se dotcom bubliny a jejího prasknutí na začátku tohoto století i expanze centrálních bank podporující následnou bublinu na trhu aktiv.

Diskuze se dále týká problematické sekuritizace hypoték, role ratingových agentur, přílišného zadlužení, státních garancí a problému „příliš velká na bankrot” (too-big-to-fail).

Od příčin se pak posouváme k tomu, proč a jak se krize šířila jako epidemie z amerického trhu nemovitostí skrze finanční systémy až do reálných ekonomik, kde způsobila mimo jiné „existenční“ problémy mnoha bank, firem i států. Profesor McKibbin dále shrnuje reakce politiků a centrálních bankéřů na krizové události, a hodnotí jejich koordinaci a efektivitu. Zamýšlí se nad následky těchto opatření v budoucnosti, včetně pravděpodobnosti vysoké inflace či bankrotu veřejných financí. Také se dotkne problémů v Evropské měnové unii.

Z rozhovoru vyplyne několik poučení, které si z krize můžeme odnést. A to nejen ohledně potřebných reforem a regulace, ale také ohledně našeho jednání a budoucích rozhodnutí.

(Rozhovor je veden v angličtině. YouTube umožňuje zapnout automatické anglické titulky i jejich český překlad, ale bohužel jejich kvalita je nízká).


Související

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, producenta Jakuba Horáka a dalších.