Údajná existence „liberálního podhoubí české společnosti“, jak základ české společnosti na HNDialog nazvali politologové Ondřej Císař a Kateřina Vráblíková, neznamená, že Češi jsou tak liberální, jak si autoři myslí. Oproti akademikům znalých západních univerzit jsou Češi zemití, stejně jako jejich politici. Platí, že země má takové politiky, jaké si zaslouží.

Ve svém komentáři oba politologové kreslí obraz konzervativní homogenizace české politiky, která v rozporu s českou liberální podstatou jaksi „normalizuje“ současnou společnost. Konzervativní proudy v rámci levice i pravice prý „válcují“ své liberální alternativy a snad i českou společnost jako celek. Je ale údajný kulturní konzervatismus některých politiků skutečně příčinou „odcizování prostých občanů od politických stran a jejich soutěže“?

Zeman na okraji

Autoři snad mají pravdu s kritikou jisté zatuchlosti české politiky, recyklace elit a nedokonale fungujícího politického systému. Odtrhávat tuto situaci od společnosti jako celku ale nedává smysl a obviňovat v této souvislosti kulturní konzervatismus je přinejmenším účelové.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru