Spor o jmenování literárního teoretika Martina C. Putny profesorem zažehl debatu o akademických svobodách a jejich hranicích, které chrání prostor vědeckého bádání před světem politiky. Představitelé akademické obce se téměř jako jeden muž shodli na tom, že postoj prezidenta a původní odmítnutí jmenovat Martina C. Putnu je zásahem do akademických svobod, samosprávy a nezávislosti.

Souhlasím zcela s tím, že postavení prezidenta republiky má v tomto případě čistě ceremoniální povahu, a byť to neplyne z textu ústavy ani zákona o vysokých školách, v případě této pravomoci se prezidentovi neponechává žádná úvaha o tom, zda si navržený kandidát, který prošel martyriem procedury směřující ke jmenování profesorem, tuto akademickou hodnost zaslouží, či nikoliv (a už vůbec zde není prostor pro úvahu, zda je kandidát občansky a morálně způsobilý titul obdržet). Tato pravomoc je nesrovnatelná se jmenováním soudců, s nímž tato kauza byla srovnávána, neboť zde se prezident svým aktem nepodílí ani v nejmenším na kreování veřejné moci. Důvod svěření této pravomoci prezidentovi republiky je skutečně pouze historickou reminiscencí na období první republiky, která si ostatně cenila vysokoškolských učitelů nejen prostřednictvím symbolického a slavnostního aktu převzetí jmenování z rukou prezidenta.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru