Jste-li spisovatelem a chcete napsat román o životě v moderní Číně, musíte se vyhnout těmto obdobím: velkému hladomoru 1959-1962, kulturní revoluci 1966-1976 a incidentu na Náměstí Nebeského klidu v roce 1989. Jinak budete mít problém knihu vydat.

Jste-li editorem nebo reportérem, musíte vědět, o kterých událostech můžete psát, o kterých je potřeba psát opatrně a o kterých není možné psát vůbec, jinak budete odsunut ze své pozice, nebo dokonce vyhozen.

Oddělení propagandy na svých každodenních schůzkách vydávají spoustu různých příkazů, kterými lidi upozorňují na to, která slova nemají vyslovovat, která musí být zablokována. Za celá desetiletí žádný z těchto zákazů nebyl odvolán, jejich množství by vydalo na nový Himálaj.

Sedíce na vrcholku této hory, mluvčí naší vlády oznámili, že Číňané požívají značnou svobodu slova. Sedíce na úpatí této hory, dobří lidé si mohou tuto zprávu vyložit následovně: pro ty události, o kterých se informovat může, máme skutečnou svobodu, pro ty události, o kterých se musí informovat opatrně, máme opatrnou svobodu a pro ty události, o kterých se nesmí informovat, máme svobodu nevědomí.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru