Snad každého studenta musela při psaní náročné odborné nebo závěrečné práce napadnout otázka: „Bude to ještě k něčemu?“ Proto letos vznikl unikátní projekt Diplomky na stojáka, jehož cílem je takové práce zviditelnit a zužitkovat.

Studenti, kteří nechtějí nechat svou práci zapadnout, tak mají příležitost formou zajímavé prezentace diskutovat a sdílet své objevy dál. Své poznatky se snaží co nejzajímavěji přednášet během 9 minutové prezentace typu TEDx. Projekt se primárně zaměřuje na práce s inovativním potenciálem přinášející poznatky a inspiraci přenositelnou do praxe.

30. května se v prvním kole se utkalo pět mladých výzkumníků z přírodovědných oborů z vysokých škol v Praze a Brně. Představili projekty na téma léčivých účinků konopí, nových možností v diagnostice rakoviny tlustého střeva nebo třeba jak léčit chemoterapií bez vedlejších účinků.

IHNED.cz je mediálním partnerem projektu a je na vás čtenářích, abyste z prezentací vybrali tu nejlepší. Které z pěti představených přírodovědných témat má podle vás největší potenciál? Hlasujte v naší anketě a pošlete vítěze na studijní cestu.

Další z Diplomek na stojáka se uskuteční příští týden a můžete se jich osobně zúčastnit - pozvánka na Facebooku zde

 


 

Stanislav Kykal - Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
NOVÉ MOŽNOSTI V DIAGNOSTICE RAKOVINY TLUSTÉHO STŘEVA


Rakovina tlustého střeva a konečníku patří k nejrozšířenějším typům rakoviny ve světě a Česká republika zaujímá dokonce nechvalné první místo z hlediska výskytu tohoto závažného onemocnění. Vysoká úmrtnost je zapříčiněna především zjištěním tohoto onemocnění až v pokročilém stádiu, neboť dosud neexistují spolehlivé metody umožňující včasnou diagnostiku. Nové možnosti otevírá spektroskopická analýza krve, která by mohla být rychlou, relativně levnou, spolehlivou a pro pacienta šetrnou diagnostickou metodou.

 

Jiří Chmela Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
CO SE STANE, KDYŽ POSVÍTÍME NA VODU?

Teoretická chemie je zajímavá disciplína využívající poznatků chemie, fyziky a informatiky. Během prezentace bude ukázáno využití metod teoretické chemie pro studium hydratovaného elektronu - zajímavé částice, která hraje roli (mimo jiné) při rozpadu ozonové vrstvy.

 

 

Karel Povolný - Vysoké učení technické v Brně
DESIGN KOMUNÁLNÍHO ČISTÍCÍHO VOZIDLA

Tématem diplomové práce je design komunálního čisticího vozidla. Jedná se o pracovní vozidlo, jehož hlavním úkolem je sběr odpadů a nečistot z ulic a z komunálních prostor. Finální řešení se skládá z designérské, ergonomické, konstrukční a grafické části. Jedná se o inovativní produkt, který respektuje trendy u konkurenčních výrobků.

 

 

Anna Pittermannová Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
BIOADHEZE KŘEMIČITÝCH NANOČÁSTIC

Pro cílené vylučování léčiv pomocí mikro- a nanočástic je nezbytně nutné znát jejich adhezní vlastnosti a schopnost přichytit se na předem určených buňkách či tkáních. V této práci byl vyvinut systém přichycení křemičitých nanočástic na povrch nádorových buněk pomocí silně specifické vazby mezi antigenem exprimovaným nádorovými buňkami a protilátkou navázanou na nanočásticích.

 

 

Kateřina Tejkalová - Masarykova Univerzita 
LÉČIVÝ POTENCIÁL KONOPÍ SETÉHO

O užívání konopí se od minulého století vedou spory na celém světě. I přes obavy odpůrců jsou prokázány jeho léčivé účinky u onemocnění, jako je např. roztroušená skleróza, zelený zákal a Parkinsonova a Alzheimerova choroba. Je současná věda schopna pacientům zajistit přístup ke kvalitním a účinným odrůdám, které jsou přesně cílené na daný problém?

 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu svým přátelům
  • Přístup do on-line archivu od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek?
Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru