Padesát tisíc utonulých, parníky uvízlé na mělčině s příděmi mezi stromy, dobytek obrácený kopyty vzhůru po průchodu gigantických vln - příběhů o velkých mořských vzedmutích během uplynulých staletí je bezpočet. Mnohé z těchto povodní zasáhly pobřeží v době, kdy bylo relativně stabilní, a zabily všechny, kdo jim stáli v cestě. Dnes žijeme v oteplujícím se světě, v němž hladiny moří stoupají a v němž desetimiliony lidí bydlí pouhých několik metrů nad oceánem. Riziko náhlé katastrofy je vyšší než kdykoliv dříve.

Dějinná bilance je skličující. Šestnáctého ledna 1362 se přes Britské ostrovy prohnala od jihozápadu prudká bouře. Dřevěná věž norwichské katedrály ve východní Anglii se zřítila.

O několik hodin později se bouře s názvem Grote Mandrenke neboli "Velké zabíjení lidí" snesla za přílivu na oblast Nizozemí. Obrovské vlny hrnuly všechno před sebou. Zahynulo "nekonečně mnoho lidí", rybářské lodě se rozpadly na třísky, celá stáda krav a ovcí zahynula v běsnících vodách. O tři staletí později, v roce 1634, zvedla další katastrofální bouře mořskou hladinu o čtyři metry nad normál v oblasti ostrova Strand u severoněmeckého pobřeží. Utonulo plných 15 000 lidí a 50 000 kusů dobytka.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru