V ulicích Budapešti se neozývá pochod vojenských bot. Žádné zákazy vycházení, nařízená cenzura nebo stanné právo. Kavárny jsou ve skutečnosti plné šťastně vypadajících, smějících se lidí. Turisté se do země jen hrnou.

Souvislosti

Tento článek Johna Feffera byl publikován na stránkách The Huffington Post a vyvolal řadu sdílení a debat na sociálních sítích, zda tento popis vývoje ve středu Evropy viděný z druhé strany oceánu odpovídá realitě. Se souhlasem autora jej otiskujeme také.

John Feffer je jedním z vedoucích pracovníků think tanku Foreign Policy In Focus ve Washingtonu.

Pokud neumíte maďarsky a nebudete s Maďary mluvit, můžete navštívit Budapešť s dojmem, že jde jen o další z řady krásných evropských měst. Samozřejmě, může se stát, že narazíte na nezvykle mnoho lidí bez domova. Nebo tu a tam na nějakou tu demonstraci. Ale na povrchu se vše v Maďarsku zdá být normální.

Jenže všechno zdaleka normální není. S Maďarskem je něco strašlivě špatně. A co hůř, to, co je špatně tam, není v Evropě unikátem. To, co v Maďarsku postupně nahlodává svobodnou společnost, metastazovalo. Ta samá rakovina je teď přítomna v dalších částech kontinentu, byť si toho zatím ještě nikdo nevšiml.

Když jsem byl v Maďarsku v roce 1990, Aliance mladých demokratů (FIDESZ) byla divoká strana, která se vytahovala svou "radikální, liberální a alternativní" politikou. V té době bylo členství vyhrazeno pouze pro lidi mladší 35 let. Vzpomínám si, jak jsem na stranickém letním kempu u jezera hrál fotbal a zjišťoval, že členové jsou vcelku osvěžující parta energických politických činitelů. I když jsem nesouhlasil se vším, co strana reprezentovala, rozhodně se mi líbil jejich styl. Zejména jejich plakáty během kampaní byly obzvlášť chytlavé. Na jednom z nich byly dva polibky: nalevo komunističtí dinosauři Brežněv a Honecker a napravo mladý a krásný maďarský pár. Titulek zněl: „Udělejte vlastní volbu.“ FIDESZ tehdy ve volbách získal téměř 9 procent všech hlasů.

V posledních celostátních volbách v roce 2010 získali už více než 50 procent. Vláda premiéra Viktora Orbána kontroluje dvě třetiny maďarského parlamentu. Mohou tak prosadit jakoukoliv legislativu, co se jim zamane. Mohli by dokonce změnit maďarskou ústavu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru