Na letošních záplavách je přece jen něco "dobrého". Byly dost velké, aby nás přesvědčily, že ohrožení je tu. A dost "malé", aby naši nepřipravenost nepotrestaly fatálním způsobem. Pochopme je jako drsné, snad poslední varování.

Dnes už je jasné, že minimálně jedna generace prožije život v období extrémního ohrožení. Už i děti vědí, že stoletá voda neznamená "jednou za sto let". Velké záplavy, či bleskové povodně, mohou přijít každý rok.

Reakce státu, obcí i jednotlivců zatím byla nedostatečná. Výjimkou je Praha, kde po povodni 2002 nechal Pavel Bém vybudovat zábrany a metropole byla letos v suchu. Celkově ale vládne nedomyšlenost, roztříštěnost, nahodilost, naivita. A nedostatek peněz. Tam kde zábrany stojí, nestačily - například v Ústí. Tam, kde byly nejvíc potřeba, nebyly hotové - Zálezlice. Naproti tomu se staví sporné projekty, třeba půlmiliardová štola v Jablonci nad Nisou.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru