Abyste si udělali obrázek o událostech v Istanbulu a porozuměli statečným lidem, kteří v ulicích bojují proti policii a dusí se jedovatými výpary slzného plynu, rád bych začal osobním příběhem. Ve svých pamětech s názvem Istanbul jsem psal o tom, jak celá moje rodina kdysi bydlela v bytech tvořících obytný dům Pamukových ve čtvrti Nişantaşi. Před touto budovou stál padesátiletý kaštan, který je tam naštěstí dodnes.

Jednoho dne v roce 1957 městské zastupitelstvo rozhodlo, že se tento strom musí pokácet, aby se rozšířila ulice. Opovážliví úředníci a autoritářští správcové ignorovali odpor obyvatel této čtvrti. A tak v den, kdy měl být strom pokácen, strávili můj strýc, můj otec a celá naše rodina den i noc na ulici, kde u stromu střídavě hlídkovali. Tímto způsobem jsme strom zachránili, ale současně jsme vytvořili i společnou vzpomínku, za níž se celá rodina dodnes s radostí ohlíží a která nás všechny spojuje.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru