Není pochyb, že se dnes v Evropě a vlastně všude na světě žije podstatně lépe než kdy dřív. Za svého mládí jsem ještě běžně potkával frontové vojáky, ať už na svých cestách do Ruska, nebo pak v rakouském exilu. Dobře si vzpomínám, jak se shovívavě usmívali, když jsem jim líčil svou úpornou snahu vystudovat právě biologii a pak její myšlenky rozvíjet ve svobodném světě.

Říkávali mi cosi ve smyslu: "Tvoje starosti tak mít! Jsi na živu, žádná ruka ani noha ti nechybí, ve vězení nesedíš, co jíst máš - tak co bys vlastně ještě chtěl?" I v utečeneckém táboře jsem dostal důležitou lekci, byť mi došla až o několik let později. Jeden spoluběženec, student původem z Peru, se zájmem poslouchal mé výklady o Husákově režimu a poté se zeptal: "Mučili tě, viď?"

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru