On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
13:00
Petr Honzejk, komentátor HN

Jména zatčených (Tluchoř, Fuksa), zatýkání v okruhu lidí kolem lobbistů Rittiga a Janouška a to, že v kauze pravděpodobně nějakým způsobem figuruje Jana Nagyová, nejbližší spolupracovnice premiéra, svědčí o tom, že se na světlo dostává propletenec vztahů, o kterém se dlouhé roky šeptalo, ale nikdy ho nikdo nedokázal popsat, natož prokázat.

Celý komentář ZDE

13:21
Jiří Leschtina, komentátor HN

V politické krizi takových rozměrů okamžitě stoupá role prezidenta republiky. To znamená, že Miloš Zeman se dočká své hvězdné hodiny mnohem dříve než předpokládal. Nelze vyloučit variantu nějaké přechodné vlády, plně v režii prezidenta. Vzhledem k ambicím hlavy státu a jeho extenzivnímu přístupu k ústavě se možná dočkáme prezidentského systému dřív ,než jsme si mysleli.

13:33
Jindřich Šídlo, hlavní analytik HN
13:45
Ondřej Kundra, Respekt

Tvrdím to již řadu měsíců a dnešek je toho důkazem. Největší úspěch Nečasova vládnutí je to, že vláda uvolnila ruce policii a žalobcům vyšetřovat i pletichy v nejvyšších mocenských patrech. Tímto se Nečas zapíše do novodobé historie budovaní zdejší demokracie, i když sám by to dnes asi viděl jinak.

14:17
Jiří Leschtina, komentátor HN

Konec premiéra a předsedy Občanské demokratické strany je víc než pravděpodobný. Ale co raketová kariéra prvního místopředsedy ODS Martina Kuby, jehož Václav Klaus označil za vhodného Nečasova zástupce? Kuba pacifikoval poslanecké povstalce Petra Tluchoře, Ivana Fuchsu a Marka Šnajdra, z nichž první dva uvízli v síti zásahu. A jak se později ukázalo, bylo to za cenu výnosných „trafik“ ve státních podnicích. Raketa zdá se, ztrácí palivo.

14:21
Petr Honzejk, komentátor HN

Prezident Zeman si na zítřek pozval premiéra Nečase a šéfa ČSSD Sobotku. Z toho lze usuzovat, že už připravuje řešení po případné demisi Nečasovy vlády. Velká koalice do voleb? Úřednická vláda vzor Fischer? Volby kdy? Na podzim? Na jaře příštího roku?

14:23
Petr Kamberský, šéfeditor HN

Podstatou světa je paradox. Záminkou k pádu Mirka Topolánka byly titulky “urazil Židy a gaye”, přičemž on ve zmíněném rozhovoru dokazoval pravý opak - že z původu nebo sexuálních preferencí člověka se nedá nic vyvodit. Pád Petra Nečase je ještě paradoxnější: kvůli korupci padne jediný premiér, jehož - spolu s Vladimírem Špidlou- nikdo ani náznakem neobvinil z braní úplatků, dokonce ani z mlčenlivého přihlížení. Tento pohled se po rozpletení kauzy Nagyová možná změní, ale dnes vypadá Petr Nečas malinko jako Michail Gorbačov: spustil “procesy”, jejichž konce nedohlédl.

14:28
Jiří Leschtina, komentátor HN

Když TOP 09 svrhla před čtrnácti dny "pražskou vládu" a začala čistit dozorčí rady městských podniků od členů ODS jevilo se to jako sebevražedná akce Schwarzenbergovy a Kalouskovy formace. Ve světle současných událostí se ale pražský rozvod ODS a TOP 09 jeví  spíš jako první krok předvídavého Kalouska k odpoutání se od partnera, kolem kterého se stahuje smyčka. Otázka těchto hodin: Stihne TOP 09 vystoupit z koalice, než vláda skončí? Kalouskův někdejší stranický šéf nebožtík Josef Lux to v roce 1997 stihl.  

14:50
Marek Švehla na Facebooku, Respekt

Pokud teď Nečas padne, tak si stejně myslím, že byl nejlepším premiérem za posledních 20 let. Navzdory jeho hloupé ekologické a evropské politice.

14:53
Robert Břešťan, Ekonom
15:20
Petr Fischer, komentátor HN

Petr Nečas se v pozici premiéra jistě může udržet, v Česku je všechno možné, ale pro politiku by bylo lepší, kdyby ještě dnes oznámil demisi. Celý komentář ZDE

15:46
Robert Břešťan, Ekonom
15:58
Petr Kamberský, šéfeditor HN

Proč tak dlouho mlčí vrchní státní zástupce Ištván? Dostává plat nejen proto, aby dohlížel na policejní akce, ale aby je veřejnosti vysvětloval. Proč je tolik podezřelých aktérů v zahraničí? A nakonec “matka všech otázek”: je zatýkání “jedné party” vítězství práva nad institucionalizovanou korupcí, nebo jen “druhá parta” sestřelila tu první?

Celý text Petra Kamberského ZDE

16:16
Jan Kubita, šéfeditor IHNED.cz
17:02
Petr Honzejk, komentátor HN