Finanční krize v Evropě a hospodářská recese v naší zemi stále ještě není minulostí. Přesto je na tom český finanční sektor poměrně dobře a i v průběhu recese se mu podařilo posílit odolnost. Zejména ukazatele bank se za loňský rok vyvíjely dobře. Došlo ke zvýšení kapitálové přiměřenosti, ziskovosti a rovněž k nárůstu objemu vkladů domácností. To ale neznamená, že českému finančnímu sektoru nic nehrozí.

Největším rizikem je pokračování či dokonce prohlubování recese v české ekonomice. Pokles HDP v loňském roce sice nebyl historicky největší, ale jedná se o pokles historicky nejdelší. Naše ekonomika nikdy neklesala šest čtvrtletí po sobě. Pokud by tento vývoj pokračoval, mohou firmám a domácnostem začít docházet finanční rezervy, ještě víc omezí výrobu, investice i spotřebu. A pokud mají úvěry od bank či jiných institucí, začnou mít problémy s jejich splácením. To může způsobit značné úvěrové ztráty.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru