Tlak Miloše Zemana na vytvoření vlády „prezidentského vzdoru“ není ani trochu překvapivý. Stop Nečasově kabinetu přece hlásal ve volební kampani na každém kroku. Hned jak složil ústavní slib, testoval možnost premiérova odvolání s pomocí „extenzivního“ výkladu ústavy. A možná by Nečase, kdyby vláda nepadla, skutečně odvolal.

Jeho zvěstování vlády odborníků je tedy pokračováním volebního boje jinými - totiž hradními prostředky. Co ale může Zeman sestavit za vládu? Kabinet opravdových odborníků, jak slibuje? To těžko. Skuteční experti, kteří jsou respektovaní a dbalí své pověsti, se do Zemanovy vzdorovlády asi nepohrnou. Dokonce by se dalo říct, že odmítnutí Zemanova pozvání do tohoto ministerského sanatoria by mělo patřit ve vědeckých a hlavně akademických kruzích k bontonu.

Prezident předesílá, že v jeho kabinetu zasednou zástupci tripartity. A tak se možná dočkáme skutečné kuriozity - šéfa resortu práce a sociálních věcí Jaroslava Zavadila, který bude chodit na tripartitu v dvojjediné roli ministra a vůdce odborů.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru