Miloš Zeman znovu ukázal, že chce aktivně utvářet českou politiku a znovu ukázal politické prezidentství. Rozhodnutím jmenovat šéfem vlády Jiřího Rusnoka využil svůj ústavněprávní rámec ve snaze dokázat tři věci:

  • instaloval muže a tím i vládu, jíž důvěřuje. Ta bude sice zřejmě jen přechodná, nicméně může učinit některá rozhodnutí, která budou Zemanovi vyhovovat
  • Zeman tím zabránil pokračování vlády pravého středu. Zejména ODS sebral možnost, aby se za pomocí jí vedené vlády a nových tváří konsolidovala v době až do řádných voleb v roce 2014
  • Zeman ukázal české sociální demokracii její hranice. I sociální demokraté mají sice zájem na odvolání vlády pravého středu, neboť jejich preferovaná varianta – rozpuštění sněmovny a rychlé nové volby – se teď zdá nepravděpodobná. Určitě ale čekali, že prezident s nimi povede intenzivnější konzultace a bude brát větší ohled na jejich zájmy.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru