Ve středu večer ukončil vojenský převrat roční vládu Muslimského bratrstva nad Egyptem. Nyní již exprezident Mohamed Mursí potvrdil nedostatek politické předvídavosti, když zatvrzele vyzýval egyptskou armádu na souboj v blafování, ve kterém mu bylo předurčeno prohrát. Že události došly až tak daleko, je ale špatnou zprávou pro usmíření vysoce polarizované egyptské společnosti.

Je až s podivem, jak moc se změnila štěstěna Muslimského bratrstva za poslední rok. V červenci minulého roku vyšel z prezidentských voleb vítězně kandidát Muslimského bratrstva, necharismatický a poměrně neznámý Mohamed Mursí, když ve druhém kole společnými silami s neislamistickými revolucionáři porazil proponenta pohrobků Mubarakova režimu (včetně armády) Ahmeda Šafíka. Tehdy slíbil revolucionářům a neislamistické antimubarakovské opozici, že se o moc podělí.

Vlastně už tehdy ale udělalo Muslimské bratrstvo první chybu své krátké historie. Přestože slíbilo, že nebude v parlamentních volbách předcházejících těm prezidentským usilovat o většinu křesel, brzy na tento slib pozapomnělo. Stejně tak rychle politici pozapomněli slib, že nevyšlou kandidáta do prezidentských voleb. Kromě zapomenutých slibů nemohlo mnoho revolucionářů překousnout způsob, jakým bratrstvo po celou dobu od pádu Mubaraka uzavíralo politické handly s armádou, mnohdy na úkor životů mladých rebelů.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru