Africká Ghana vyhostí několik desítek čínských zlatokopů, kteří na jejím území nelegálně hledali zlato. Oficiálně přitom do země přišli jako dělníci na stavbách infrastruktury. V Angole stoupl během poslední dekády počet Číňanů (téměř) z nuly na více než čtvrt milionu. Proč? Země je dnes největším čínským dodavatelem ropy.
Po letech nadšeného vítání Číňanů začíná v Africe přibývat jejich kritiků. Naprosto otevřeně to vyjádřil letos v dubnu guvernér nigerijské centrální banky Lamido Sanusi: "Čína už není spřátelená rozvojová ekonomika, ale druhá největší ekonomika světa, hospodářský gigant schopný stejných forem vykořisťování jako Západ. Významně přispívá k deindustrializaci Afriky, a tedy k zaostávání kontinentu."
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru