Pokud si chce Livia Klausová začít co nejdříve užívat funkci české velvyslankyně na Slovensku, tak si už jistě požádala o udělení bezpečnostní prověrky. Na stupeň "tajné" má bezpečnostní úřad na vyřízení šest měsíců. Jinak mezi paní Klausovou a Bratislavou už nic nestojí. Podpis prezidenta Miloše Zemana na pověřovacích listinách má jistý. Stejně jako Vladimír Remek, sice i on ještě potřebuje prověrku, ale také on do Moskvy dříve či později odjede.

Už to by samo o sobě stačilo na velmi silný zemanovský otisk v české diplomacii. V principu vzato by ale nešlo o nic nového, jak Václav Havel, tak Václav Klaus rovněž hráli hry s velvyslanci. Buď aby některé posty obsadili svými lidmi, nebo aby vedle toho některým jim osobně nevyhovujícím kandidátům velvyslanecký úřad odepřeli. Tyto obchody se děly, jméno od jména, individuálně, a v tomto rozsahu se staly zvyklostí. Ale právě jen v tomto rozsahu, nikoli tak, že by si prezident přivlastnil možnost obsadit najednou celou velkou část velvyslaneckého sboru.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru