Ke svobodnému světu patří i svobodná a necenzurovaná výměna názorů. Patří k němu však stejně i právo na soukromí a nedotknutelnost soukromé komunikace. Právo na ochranu osobní a domovní svobody a nepřípustnost prohlídek bez důvodu a bez povolení vymezujícího předmět a rozsah zaručuje Čtvrtý dodatek americké ústavy z prosince 1791. Z hlediska amerického práva bylo možné dlouhou dobu zásady Čtvrtého dodatku považovat za samozřejmé a bezproblémové. Až do konce devatenáctého století se například dostalo pouze pět případů, jež se ho týkaly, před americký Nejvyšší soud.

K výraznějším změnám došlo až v šedesátých letech minulého století, kdy jinak velmi liberální a občanským svobodám stranící Nejvyšší soud za předsednictví Earla Warrena umožnil jisté rozšíření některých výjimek. A následovalo další rozvolňování týkající se povahy vydávaných povolení k prohlídkám nebo drobností typu výjimek z povinnosti policie zaklepat před prohlídkou na dveře. Pro zpravodajské služby existoval od roku 1978 zákon o zahraniční výzvědné službě (Foreign Intellignce Surveillance Act, FISA), který umožňoval použít odposlouchávání, zpravodajské prostředky a prohledávání, pokud se jednalo o získávání špionážních informací ze zahraničí. Ustavila se soudní praxe, která sice sledování umožňovala, nebylo však nikdy použitelné před soudem, pokud se předmět skutečně netýkal špionáže.

V atmosféře po 11. září 2001 došlo k radikální změně. Vlastenecký zákon (Patriot Act) v atmosféře boje proti terorismu a pocitu amerického ohrožení terorismem výrazně rozšířil možnosti sledování a špiclování. Odstranil ze zákona FISA omezení na špionážní informace, čímž rozšířil pravomoci výzvědných a vyšetřovacích orgánů na sbírání prakticky jakýchkoli informací. V atmosféře „války s terorismem“ se v uplynulém desetiletí vytvářel přístup kombinující dodržování ústavních práv amerických občanů s možností jejich plošného porušování, pokud se jednalo o záležitosti mimo americké území nebo práva osob, které byly v souvislosti s doktrínou „války proti terorismu“ považovány za zajatce.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru