Navrhnout všeobecně přijatelnou hospodářskou politiku v době současné světové finanční a hospodářské krize není nic jednoduchého. Nejenže shodu brzdí ideologické rozdíly, rozdílné zájmy různých hráčů v hospodářském prostoru a v neposlední řadě také široce sdílená představa, že stačí udělat jedno či několik málo opatření a vše se vyřeší. Je nutné pokorně přijmout fakt, že jednoduché řešení neexistuje a že bude nutné dělat mnoho dílčích kroků po delší dobu, abychom se dostali v naší zemi ze současné svízelné situace.

Za vším hledej poptávku

Dalším důležitým problémem je identifikace hlavního problému. Pro začátek by bylo dobré si připustit, že v současné době nejvíce české firmy sužuje nedostatečná domácí poptávka domácností, veřejného a soukromého sektoru. Lidé ztrácejí víru v budoucnost, jsou daleko více opatrní při braní si hypoték a také při půjčování si peněz na běžnou spotřebu. Exekuce na osobní majetek je už velmi známým jevem. Známým o to více, že tato činnost nabrala v České republice patologický rozměr. Namísto toho, aby exekutoři dobývali peníze od velkých dlužníků, raději honí lidi s průměrnými příjmy, kteří nezaplatili v tramvaji. Poptávka domácností i firem po zboží a službách klesá. Domácnosti i firmy více spoří a tím ještě více prohlubují krizi. Za tím, proč není krize ještě daleko hlubší, je docela dobrý výkon českého exportu, a to především do zemí eurozóny.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru