Sice to občas není úplně zjevné, ale formálně panuje v naší zemi buřtů a chalupářů demokratický režim. Nevýhodou tohoto zřízení bohužel je, že obtěžuje občany nejrůznějšími problémy, kterými by se měli zabývat a sami je aktivně řešit, což se ovšem nikomu moc nechce.

Proti jakékoli aktivitě a zájmu lidí o vlastní stát dlouhá léta bojoval bývalý prezident Klaus, jeho program občanské pasivity úspěšně navazoval na předcházející normalizaci a velká část veřejnosti se s ním bez problémů ztotožnila. Asi i proto si zvolila za jeho nástupce autoritářského prezidenta, který tenhle problém pochopil velmi dobře. Než aby obtěžoval občany nutností zvolit si ze svého středu své zástupce, dosadil do vlády partu kamarádů pod populárním označením "odborníci". Z jeho postupu by měl bezpochyby radost jeden z prvních odpůrců demokracie a propagátor totalitarismu - Platón.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru