Pod tlakem eskalující bankovní krize ve Španělsku rozhodla Evropská rada v červnu 2012 o vytvoření bankovní unie. Jejím hlavním cílem je umožnit rekapitalizace bank ze společné kasy, čímž by se přetrhla vazba mezi solventností bank a států, která roztáčí kola evropské dluhové krize. Ovšem společné investice do finanční stability vyžadují společný dohled nad fungováním bank v dobrých i špatných časech. Bez něj by rekapitalizace vedly jen ke gigantickému morálnímu hazardu bank i regulátorů, kteří by si s vědomím, že "peníze jsou", nelámali hlavu s rizikovým chováním.

Jeden a půl pilíře je pod střechou

Bankovní unie má stát na čtyřech pilířích, z nichž jeden je hotov, druhý se schválení dočká na podzim, návrh třetího komise předložila před měsícem a poslední návrh plánuje nadělit pod stromeček. Hotová jsou jednotná pravidla dohledu, ukotvená v nové směrnici o kapitálové přiměřenosti. Téměř dohodnutým pilířem je Jednotný mechanismus dohledu, který přenáší odpovědnost za dohled nad komerčními bankami na Evropskou centrální banku. Horkou novinkou je Jednotný restrukturalizační mechanismus, který definuje pravidla pro krizový management a řešení bankovních katastrof. Čtvrtým pilířem, o němž budeme do Vánoc spekulovat, jsou pravidla společného pojištění vkladů.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru