Plán OSN nepřivádí Sýrii na cestu k míru. Počítá s ochotou prezidenta Asada ukončit pronásledování politického disentu i odvetné vojenské akce namířené proti komunitám, v nichž během uplynulého roku vypuklo povstání. Plán také předpokládá, že jakmile se zastaví represe a zabíjení, bude zahájen "dialog o transformaci".

Syrské úřady nemají žádnou motivaci měnit současný způsob chování. Rada bezpečnosti pro Sýrii naplánovala 30 pozorovatelů, posléze jejich počet zvýšila na 300. Následující týdny a měsíce možná stráví zbytečnými dohady, jestli by jich místo tří stovek neměly být tři tisíce, ale situaci to nezmění, jak se můžeme poučit z Balkánu.

V průběhu 90. let mělo mezinárodní společenství na Balkáně mnohem více pozorovatelů (dokonce i mírové jednotky v Bosně), krveprolití to však nezabránilo. Snažit se zastavit zabíjení pomocí pozorovatelů znamená spoléhat se na to, že mezinárodní ostuda funguje jako odstrašující morální imperativ. Avšak režim, který za posledních 14 měsíců zabil 10 tisíc lidí, už takové morální ohledy ztratil, pokud je někdy vůbec měl. Režim nyní nejedná pouze ze vzdoru, už je zde přítomen i prvek strachu. Ti, kdo dosud zabíjeli, se obávají budoucí odplaty, zejména pokud si opozice nadále klade nerealistickou podmínku a vyžaduje hlavu prezidenta.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru