Česko je skoro čtvrt století po pádu komunismu stále nejrovnostářštější zemí v Evropě. Míra chudoby sice narostla, ale na starém kontinentě je pořád nejnižší. I tak se vysoké procento Čechů cítí chudě. Podle průzkumu z roku 2010 je to podobné procento populace jako v Rumunsku.

Míra příjmové i absolutní chudoby a riziko sociálního vyloučení je přitom v Česku násobně nižší. Tento paradox mezi realitou a jejím vnímáním může odrážet určité zklamání z toho, že celá společnost bohatne tak trochu pomaleji, než jsme původně doufali, a hraje v Evropské unii stále druhou příjmovou ligu. Dalším vysvětlením může být historicky a kulturně zakořeněná nedůvěra Čechů v příjmové rozdíly. Tato kulturní konstanta může paradoxně působit jako určitá brzda dalšího dohánění západní životní úrovně.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru