České ekonomy, akademiky a bankéře jsme oslovili s jednotnou otázkou:

"Co říkáte mezičtvrtletnímu růstu o 0,7 HDP v ČR (co obrat způsobilo)? Znamená to, že je Česko reálně venku z recese? Jaký očekáváte další vývoj v Česku a eurozóně?"

Níže najdete jejich odpovědi.

 


Jan Novotný, Cass Business School, Londýn

Předně je důležité zdůraznit, že česká ekonomika potřebuje oživení a pozitivní zprávy, neboť domácí poptávka a spotřeba domácností je příliš utlumená. Lidé potřebují signál, že se situace zlepšuje. Na druhou stranu bych byl opatrný interpretovat tento pozitivní výsledek jako jasný signál konce recese v České republice, a to z několika důvodů. Za prvé jedná se o předběžná data, u kterých často dochází ke korekci, ať už nahoru nebo směrem dolů. Za druhé, je potřeba počkat ještě alespoň jeden kvartál, aby se trend potvrdil.

Prognózy centrální banky s podobným scénářem počítají, takže je opravdu možné, že dochází k oživení taženému zahraničním obchodem, ale bez nastartování vnitřního bude oživení nedostatečné a nestabilní. Co se týče budoucího vývoje, tak se domnívám, že situace na celkovém evropském trhu, kterého je Česká republika přirozenou součástí, se uklidnila a výhled je pozitivní. Můžeme tak počítat s pozitivním příspěvkem v rámci položky zahraničního obchodu, vývoj domácího sektoru má každý čtenář ve svých rukou.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru