Pouhých třináct a půl měsíce byl Egypt v podstatě svobodnou zemí. Právě tak dlouho se vládcové země obešli bez výjimečného stavu. Od včerejška už zase mohou egyptské úřady šmahem zakazovat protivládní protesty, cenzurovat média, věznit lidi neomezeně dlouhou dobu bez obvinění a soudit je před mimořádnými tribunály. Tedy chovat se přesně tak jako za více než třicetileté vlády Husního Mubáraka.

Na začátku července, bezprostředně po svržení vlády Muslimského bratrstva v čele s demokraticky zvoleným prezidentem Muhammadem Mursím - alespoň na Západě - ještě panoval jistý optimismus, že by se situace v Egyptě mohla uklidnit a nabrat kurz k celonárodnímu usmíření. Po brutálním zásahu proti příznivcům Muslimského bratrstva ve dvou káhirských táborech je všechno jinak. Odhady počtu mrtvých se pohybují od oficiálních zhruba pěti set po několik tisíc. Tisíce dalších byly zraněny.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru