Před pár dny zazněla Českem po delší době pozitivní makroekonomická zpráva. Okamžitě poté tiskem proletěly titulky: Česká ekonomika se konečně noří z recese. Po šesti po sobě jdoucích čtvrtletích poklesu HDP přišel konečně ve druhém čtvrtletí letošního roku meziroční růst. Jde zatím sice jen o předběžné údaje, ale mírný optimismus je zřejmě namístě. Druhá recese za posledních pět let tak může být u konce. Tentokrát neměla tak dramatický průběh jako ta první v roce 2009, zato byla dlouhá a vyčerpávající. I nyní je ale těžké odhadnout, zda nešlo jen o první nadějný nádech nad hladinou a na skutečné vynoření (tj. oživení) si budeme muset ještě pár měsíců počkat.

Naši ekonomiku táhne především export posílený oživením v sousedním Německu. Bohužel stále zaostává domácí spotřeba stejně jako celková investiční aktivita. Také vládní výdaje zůstávají konzervativní a rozjezdu ekonomiky nepomáhají. Jednoduše řečeno, teprve v dalších měsících a čtvrtletích uvidíme, jak silné má základy počínající oživení a zda se podaří roztočit všechna kola.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru