Od té doby, co lidé přestali věřit v Boha, jsou ochotni uvěřit každé pitomosti. Tak nějak to řekl Gilbert Keith Chesterton. Bůh byl příliš seriózní na to, aby lidem lhal, a stál dost vysoko na to, aby jim lezl do zadků. Jejich špatné jednání, kterému se lze (při troše úsilí a bohužel také sebezapření) vyhnout, označil za hříchy. Část jich byla popsána v Desateru, část jich upřesnil Kristův náměstek Řehoř I. a nazval je hříchy hlavními, nikoliv pro jejich důležitost, ale proto, že „pocházejí z hlavy“, jsou produktem našich nesprávných tužeb. Zde je jejich výčet: pýcha, lakomství, závist, hněv, smilstvo, nestřídmost (daleko víc se mi líbí starý český výraz – obžerství) a lenost.

Jsem přesvědčen, že to byla právě neochota vzdávat se těchto rozkoší, která vedla generaci osvícenců k povýšení člověka na pána Všehomíra. Po nějaké době, co uvolnil klatbu, velký a tuplovaně rozumný člověk (Homo sapiens sapiens) zjistil, že ač je takové jednání subjektivně příjemné, nemusí být objektivně celospolečensky užitečné. Že se Bůh tolik nemýlil, když na ně zahlížel s nelibostí. Nově získané svobody bylo nutné překlasifikovat. Z pýchy se stalo zdravé sebevědomí, které však je povoleno jen privilegovaným, lakomství je nesprávné ekonomické chování, jak těch, kteří neutrácejí a tím pádem nestimulují trh, tak těch, kteří svou chamtivostí vyvolávají globální krize. Závistivci se proměnili ve frustrované pacienty psychoterapeutů a spolu s rozhněvanými zatím jen poštěkávají na internetových diskusích. Pomsty hrom a lidu hněv je v současnosti pouze verbálním klišé. Smilstvo je oslavováno, dokud nepronikne do nejvyšších pater politiky, a obžerství zmutovalo přes noc v metabolický syndrom; přežírat se je dále možno (stimulace trhu), pokud nebohý, leč ukázněný pacient přikusuje ke všem nezdravým jídlům zdravé léky zvané statiny a krmí tak farmaceutické firmy.

Hieronymus Bosch The Seven Deadly Sins and the Four Last Things

Hieronymus Bosch: Sedm smrtelných hříchů

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru