Nedávná aféra s předváděcími akcemi pro seniory měla šťastný konec. Vyvolala vlnu veřejné sympatie a dokázala, že česká veřejnost je citlivá na systematické okrádání seniorů, postavené na manipulaci, zneužívání důvěry a jiných neetických obchodních praktikách.

Názory na to, co je a co není etické podnikání, se konec konců různí. Je horší okrást jednorázově padesát seniorů, nebo jich dlouhodobě ždímat pár set tisíc? Chtěl bych vám ukázat jednu věc, která mě jako občana nesmírně vytáčí.

Česká pošta má políčeno na důchodce, kteří si přicházejí vybrat penzi. Tohle je fotka z běžné poštovní pobočky, jakých jsou po celém Česku tisíce:

export

Celá přepážka je obložena výherními losy, stolu dominuje terminál Sazky a na nálepce pod štěrbinou je napsáno: „Zbyly vám drobné? Kupte si los a vyhrajte miliony!“

Na ostravských poštách jsem byl nesčetněkrát svědkem scény, kdy pošťák vnucoval důchodci přebírajícímu penzi losy či finanční produkty: „A babičko, nechcete si ještě vybrat pár losů?“ — „Dědo, co takhle uložit si část penze do našeho spoření na horší časy?“

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru