Prezident Miloš Zeman přijal na Pražském hradě disidentku Su Ťij, která byla patnáct let vězněna barmskou vojenskou juntou. Na rozdíl od ní se pozvání nedočkal dalajlama, duchovní vůdce Tibeťanů, okupovaných a týraných čínskými komunisty. Kdo by ale mohl od našeho prezidenta čekat opak?

Přece už letos v červnu Zeman odpověděl na otázku, zda by se sešel s dalajlamou, jedním ze svých pokusů o bonmot: „Samozřejmě ano, ale pouze za splnění dvou základních podmínek: Buď se stanu já náboženským vůdcem, nebo dalajlama se stane velkým investorem.“ Jen člověk vyloženě zaujatý vůči prezidentovi mohl v tom spatřovat ponížený vzkaz do Pekingu, že Hrad nebude dráždit významného obchodního partnera bosou nohou.

HNDialog na Facebooku

Názorový server HNDialog najdete také na Facebooku ZDE

Jak by nám ale mohlo uniknout, že od té doby byla jedna Zemanova podmínka splněna? Vždyť sám předseda strany zemanovců Zdeněk Šlégl prohlásil, že považuje českého prezidenta za Ježíše Krista a členy své partaje za pouhé apoštoly myšlenek Miloše Zemana. A čerstvý lídr pražské volební kandidátky ministr Zdeněk Žák nám poté, co vyškrtli zbloudilého apoštola Šloufa, sdělil, že mu Zeman poskytl „duchovní podporu“.

Proč se tedy nový náboženský vůdce Zeman nesešel s dalajlamou? Asi proto, že vyznává podstatně jiné učení a božstvo. Vždyť jsme ještě neprozradili, že na tu otázku, zda se s dalajlamou sejde, odpovídal prezident na místě více než příznačném: na konferenci o hospodářské spolupráci s Ruskou federací. A Lukoil, který s čínskou energetickou firmou vlastní společná pole ropy, zřejmě audienci Jeho Svatosti na Pražském hradě výrazně nedoporučil.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru