Není tak těžké najít pro tenhle pocit jisté pochopení. Česká politika čtvrt století po návratu svobody zažívá největší krizi důvěry. Zasáhla celý politický systém a ti, kteří si myslí, že se jich to netýká, si toho buď jen nevšimli, nebo si to prostě nechtějí připustit.

Tradiční "velké strany" – pokud můžeme po pouhých dvou dekádách o čemsi jako "tradici" mluvit – už v minulých sněmovních volbách před třemi lety spadly na svá nejhorší čísla od roku 1996. Dnes může ODS na tehdejších 20 procent, jež se jevila skoro jako katastrofa, nostalgicky vzpomínat.

A sociální demokraté, kteří ještě před rokem optimisticky snili o 35 procentech (což by vzhledem k zisku ODS v roce 2006, rovněž po dvou obdobích v opozici, neměla být nepřekonatelná laťka), si za hranici úspěchu stanovili 30 procent. A patrně to myslí vážně.


"Své" jisté mají letos jako obvykle jen komunisté, kterým sice Miloš Zeman v roce 1990 prognózoval brzký zánik, jenže teď mohou zcela vážně vyhlížet svůj nejlepší volební výsledek v systému, který nenávidí a sami by ho nikdy nepřipustili. (Jen pro připomenutí: zatím nejlépe dopadli komunisté v roce 2002, kdy je opoziční smlouva a nejnižší volební účast po roce 1990 obdarovala 18,5 procenta hlasů.)

Tohle rozhodně nemá být text, který by chtěl varovat před rudým nebezpečím, za což by si autor jistě vysloužil nálepku "primitivního antikomunisty". Je to jen připomínka: když nepůjdete k volbám vy, někdo jiný to rád udělá. "Nevolit" je samozřejmě legitimní občanský postoj, bohužel ten nejméně produktivní.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru