Česká zahraniční politika včera zažila vzorový, takřka pohádkový den. Ministr Jan Kohout předvedl, jak by v praxi měla vypadat ekonomická diplomacie, když v Atlantě v Georgii svoji přítomností zaštítil otevření tamní americké pobočky české kovo-zpracovatelské firmy Alba-Metal/Albaform, vyrábějící drátěné rámy do autosedaček a zasobující takto americké provozy automobilek BMW, Mercedes a Volkswagen.

V New Yorku pak čeští diplomaté včera patřili mezi zhruba třicet zástupců států a nevládních organizací, kteří se účastnili více než hodinové diskuse s americkým prezidentem Barackem Obamou. Nešlo o nějaké hromadné setkání na začátek letošního výročního zasedání OSN, ale o kulatý stůl, kam Bílý dům pozval vybrané země, jež se angažují v podpoře občanských společností. České diplomacii se tak znovu potvrdilo, že její setrvalý polistopadový akcent na občansko-právní agendu má smysl, že česká zahraniční politika je právě díky tomu na mezinárodní scéně viditelná.

Byl to prostě včera den jako z hezkého snu. Podpora českých ekonomických zájmů se harmonicky snoubila s podporou lidských práv. Jenže je to opravdu jen sen, neboť, jak víme, současný prezident Miloš Zeman, nevěří, že v české zahraniční politice by vedle sebe mohly existovat oba tyto proudy. Z pohledu Hradu, který pak je - a patrně i po volbách nadále bude - směrodatný i pro vládu a ministerstvo zahraničí, je to spíše buď, anebo.
Takzvaná ekonomická diplomacie, a pak už dlouho nic. A ať už to pojmenovávají „hjúmnrajtismem“, „dalajlamismem“ nebo třeba „pravdoláskařením“, tak formálně levicový Miloš Zeman se v odporu vůči českému angažmá na poli lidských práv shoduje s některými formálně pravicovými českými politiky, například s Václavem Klausem.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru