V Německu si volební vítězství může připsat Angela Merkelová a až poté CDU-CSU. Důvody? Převažující spokojenost se stavem společnosti, důvěra ve schopnosti kancléřky jako „krizové manažerky“ eurozóny a přesvědčivost jejího klidného, věcného stylu politiky. Tato politička představuje Německo a Němce mnohem věrněji, než její předchůdce na kancléřském postu: ani po vítězném triumfu se nenechala svést k velkým gestům, v okamžiku, kdy se zdála dosažitelná dokonce absolutní většina pro samotnou CDU-CSU, odvětila zdrženlivě, že důležitá je ne absolutní, ale stabilní většina. Volba kancléřky, která představuje vysoký standard politiky i daleko v levicových řadách, se proto jevila skoro stejně přirozenou, jako kdysi dědičnost císařské koruny (ostatně, ironické reakce Merkelovou označují za německou královnu či císařovnu).

Kancléřce vedle vysoké důvěry a sympatií pomohla také zjevná distance občanů od politiky: kancléřka je kompetentní a situaci řeší, volič se může věnovat vlastnímu soukromému životu.

Výsledek CDU-CSU je téměř historický: strana se zastavila těsně pod hranicí absolutní většiny v parlamentu, 41,5 % (získala o 7,7 % více než v roce 2009), což představuje nejlepší výsledek za 23 let – a to v době, která pro značnou část Evropy znamená těžkou hospodářskou a politickou krizi. Větší kontrast si lze těžko představit.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru